Vishay/BCcomponents SFR16S0009761FA500
SFR16S0009761FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0009761FA500
Brief Description
RES 9.76K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0009761FA500.pdf
Availability of SFR16S0009761FA500
QUANTITY
SFR16S0009761FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0009761FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0009761FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)9.76k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0009761FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0009761FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0009761FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0009761FA500
IC REG LDO 5V/ADJ 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
HEX STANDOFF 4-40 BRASS 3/4" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 14A 8PQFN datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HD SMT SHRD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS 250.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf