| Internal Part Number | EIS-CNC-99-14-1-2 | |
| Standard Package | 150 | |
| Category | Cable Assemblies | |
| Family | Power, Line Cables | |
| Series | - | |
| Style | Male Pins (Blades) to Leads | |
| 1st Connector | NEMA 5-15P | |
| 2nd Connector | Terminals, Forked | |
| Number of Conductors | 3 | |
| Cord Type | SJT | |
| Wire Gauge | 14 AWG | |
| Shielding | - | |
| Length | 3.28' (1.00m) | |
| Approval Marks | cUL, UL | |
| Approved Countries | Canada, United States | |
| Color | Black | |
| Voltage Rating | 300V | |
| Current Rating | 90A | |
| Operating Temperature | 105°C | |