Visual Communications Company, LLC CNX722N40005B
CNX722N40005B picture photo
Mfg. Part Number
CNX722N40005B
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
22MM YELLOW 5V SCREW BLOCK
Datasheet Download
CNX722N40005B.pdf
Availability of CNX722N40005B
QUANTITY
CNX722N40005B Order Process
Ship out your order
Specifications of CNX722N40005B
Internal Part NumberEIS-CNX722N40005B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesCNX 722 TuffLED™
TypeLED
Lamp ColorYellow
Lens ColorYellow
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage5V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.88" (22.35mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 25.60mm
Millicandela Rating140mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination Style-
Ingress ProtectionNEMA 6P, IP67
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CNX722N40005B
Related LinksCNX722, CNX722N40005B Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor
CNX722N40005B Details Description
Related parts for CNX722N40005B
FIXED IND 82UH 390MA 1.34 OHM datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN RECEPT VERT 68 POS PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 5.72MM datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 29POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 20.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 3.81MM BLK R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS T/H datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W SMV datasheet.pdf