Visual Communications Company, LLC CNX722N40024T
CNX722N40024T picture photo
Mfg. Part Number
CNX722N40024T
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
22MM YELLOW 24V SOLDER TERMINALS
Datasheet Download
CNX722N40024T.pdf
Availability of CNX722N40024T
QUANTITY
CNX722N40024T Order Process
Ship out your order
Specifications of CNX722N40024T
Internal Part NumberEIS-CNX722N40024T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesCNX 722 TuffLED™
TypeLED
Lamp ColorYellow
Lens ColorYellow
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.88" (22.35mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 25.60mm
Millicandela Rating140mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionNEMA 6P, IP67
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CNX722N40024T
Related LinksCNX722, CNX722N40024T Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor
CNX722N40024T Details Description
Related parts for CNX722N40024T
JUMPER-H1501TR/A3048W/H1501TR 5" datasheet.pdf
Crystal 16.000312MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SPOT O'GOLD MINI PV CTW-18-20 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 610MA 120 MOHM datasheet.pdf
CONN DSUB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS CABLE PIN datasheet.pdf