Avago Technologies US, Inc. CNY17-3-500E
CNY17-3-500E picture photo
Mfg. Part Number
CNY17-3-500E
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD
Datasheet Download
CNY17-3-500E.pdf
Availability of CNY17-3-500E
QUANTITY
CNY17-3-500E Order Process
Ship out your order
Specifications of CNY17-3-500E
Internal Part NumberEIS-CNY17-3-500E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Channels1
Voltage - Isolation5000Vrms
Current Transfer Ratio (Min)100% @ 10mA
Current Transfer Ratio (Max)200% @ 10mA
Turn On / Turn Off Time (Typ)-
Rise / Fall Time (Typ)5µs, 5µs
Input TypeDC
Output TypeTransistor with Base
Voltage - Output (Max)70V
Current - Output / Channel150mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.4V
Current - DC Forward (If) (Max)60mA
Vce Saturation (Max)300mV
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, Gull Wing
Supplier Device Package6-DIP Gull Wing
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CNY17-3-500E
Related LinksCNY17-, CNY17-3-500E Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
CNY17-3-500E Details Description
Related parts for CNY17-3-500E
CHOKE WIDE BAND 1.5 TURNS AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.32A 65 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 24AWG .100 WHITE datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
MICRO 31C S 24" WHT JACKS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 30A POWERDI datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
SW MINI SPST-NO DR LEVER 125V datasheet.pdf