Avago Technologies US, Inc. CNY17-4-060E
CNY17-4-060E picture photo
Mfg. Part Number
CNY17-4-060E
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP
Datasheet Download
CNY17-4-060E.pdf
Availability of CNY17-4-060E
QUANTITY
CNY17-4-060E Order Process
Ship out your order
Specifications of CNY17-4-060E
Internal Part NumberEIS-CNY17-4-060E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package65
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series-
PackagingTube
Number of Channels1
Voltage - Isolation5000Vrms
Current Transfer Ratio (Min)160% @ 10mA
Current Transfer Ratio (Max)320% @ 10mA
Turn On / Turn Off Time (Typ)-
Rise / Fall Time (Typ)5µs, 5µs
Input TypeDC
Output TypeTransistor with Base
Voltage - Output (Max)70V
Current - Output / Channel150mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.4V
Current - DC Forward (If) (Max)60mA
Vce Saturation (Max)300mV
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package6-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CNY17-4-060E
Related LinksCNY17-, CNY17-4-060E Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
CNY17-4-060E Details Description
Related parts for CNY17-4-060E
IC OPAMP GP 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 6.2M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC 24BIT STEREO 192KHZ 28SSO datasheet.pdf
IC SYNC DOWN COUNTR 8STG 16TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 430VWM 625VC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
OSC XO 106.25MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 180V 3W DO216AA datasheet.pdf