| Internal Part Number | EIS-COM20020I3V-DZD | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Packaging | Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 39 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Interface - Controllers | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Protocol | ARCNET | |
| Function | Controller | |
| Interface | Parallel | |
| Standards | ARCNET 878.1 | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Current - Supply | 20mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |