Vishay/Dale CP00053K300JB14
CP00053K300JB14 picture photo
Mfg. Part Number
CP00053K300JB14
Brief Description
RES 3.3K OHM 5% 5W MET OXIDE AXL
Datasheet Download
CP00053K300JB14.pdf
Availability of CP00053K300JB14
QUANTITY
CP00053K300JB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of CP00053K300JB14
Internal Part NumberEIS-CP00053K300JB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.3k
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 225°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.875" L x 0.375" W (22.22mm x 9.52mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP00053K300JB14
Related LinksCP00053, CP00053K300JB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CP00053K300JB14 Details Description
Related parts for CP00053K300JB14
IC REG LDO ADJ 3A D2PAK datasheet.pdf
KIT REFERENCE DESIGN ADNK-3060 datasheet.pdf
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC SMC datasheet.pdf
ENCODER MINI 32CPR 0.5X0.25" datasheet.pdf
IC LPDDR SDRAM 4GBIT 168BGA datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 500MA 265 MOHM datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf