Vishay/Dale CP000543R00JB14
CP000543R00JB14 picture photo
Mfg. Part Number
CP000543R00JB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 43 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL
Datasheet Download
CP000543R00JB14.pdf
Availability of CP000543R00JB14
QUANTITY
CP000543R00JB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of CP000543R00JB14
Internal Part NumberEIS-CP000543R00JB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCP
PackagingBulk
Resistance (Ohms)43
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.875" L x 0.375" W (22.22mm x 9.52mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP000543R00JB14
Related LinksCP00054, CP000543R00JB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CP000543R00JB14 Details Description
Related parts for CP000543R00JB14
IC REG LDO 3V 0.15A SC82AB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MT PINS datasheet.pdf
RES 0.27 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 4.19MM datasheet.pdf
ADC 10BIT 8CH 200-500KSPS datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 630V X7T SMD datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH 180MA 11.2 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT RA datasheet.pdf