Vishay/Dale CP0010200R0JE14
CP0010200R0JE14 picture photo
Mfg. Part Number
CP0010200R0JE14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 200 OHM 5% 10W WIREWOUND AXL
Datasheet Download
CP0010200R0JE14.pdf
Availability of CP0010200R0JE14
QUANTITY
CP0010200R0JE14 Order Process
Ship out your order
Specifications of CP0010200R0JE14
Internal Part NumberEIS-CP0010200R0JE14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCP
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension1.875" L x 0.375" W (47.62mm x 9.52mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP0010200R0JE14
Related LinksCP00102, CP0010200R0JE14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CP0010200R0JE14 Details Description
Related parts for CP0010200R0JE14
RES SMD 143K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MEMORY CARD COMPACTFLASH 1GB datasheet.pdf
RES 7.23K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 312.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 10MM datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 48POS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALL MNT SKT datasheet.pdf