Vishay/Dale CP0010300R0JB14
CP0010300R0JB14 picture photo
Mfg. Part Number
CP0010300R0JB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 300 OHM 5% 10W WIREWOUND AXL
Datasheet Download
CP0010300R0JB14.pdf
Availability of CP0010300R0JB14
QUANTITY
CP0010300R0JB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of CP0010300R0JB14
Internal Part NumberEIS-CP0010300R0JB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCP
PackagingBulk
Resistance (Ohms)300
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension1.875" L x 0.375" W (47.62mm x 9.52mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP0010300R0JB14
Related LinksCP00103, CP0010300R0JB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CP0010300R0JB14 Details Description
Related parts for CP0010300R0JB14
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT343 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 5" 2S FIN datasheet.pdf
IC REDRIVER SATA 2CH 20TQFN datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR 4915 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE SKT datasheet.pdf
FAN 12VDC 80X20MM LOCK ROTOR datasheet.pdf