Vishay/Dale CP0010360R0JB14
CP0010360R0JB14 picture photo
Mfg. Part Number
CP0010360R0JB14
Brief Description
RES 360 OHM 5% 10W WIREWOUND AXL
Datasheet Download
CP0010360R0JB14.pdf
Availability of CP0010360R0JB14
QUANTITY
CP0010360R0JB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of CP0010360R0JB14
Internal Part NumberEIS-CP0010360R0JB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)360
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension1.875" L x 0.375" W (47.62mm x 9.52mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP0010360R0JB14
Related LinksCP00103, CP0010360R0JB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CP0010360R0JB14 Details Description
Related parts for CP0010360R0JB14
IC FPGA 160 I/O 225PBGA datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 120V datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Header 34 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf