Vishay/Dale CP0010750R0JE14
CP0010750R0JE14 picture photo
Mfg. Part Number
CP0010750R0JE14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 750 OHM 5% 10W WIREWOUND AXL
Datasheet Download
CP0010750R0JE14.pdf
Availability of CP0010750R0JE14
QUANTITY
CP0010750R0JE14 Order Process
Ship out your order
Specifications of CP0010750R0JE14
Internal Part NumberEIS-CP0010750R0JE14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCP
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension1.875" L x 0.375" W (47.62mm x 9.52mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP0010750R0JE14
Related LinksCP00107, CP0010750R0JE14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CP0010750R0JE14 Details Description
Related parts for CP0010750R0JE14
RES SMD 324 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 3KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 34.8 OHM 1% 10W datasheet.pdf
LED LUXEON H SMD datasheet.pdf
IC 8051 MCU 128K FLASH 32-QFP datasheet.pdf
24AWG SFP+CABLE ASSY datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf