Vishay/Dale CP0010R5000JB14
CP0010R5000JB14 picture photo
Mfg. Part Number
CP0010R5000JB14
Brief Description
RES .50 OHM 5% 10W WIREWOUND AXL
Datasheet Download
CP0010R5000JB14.pdf
Availability of CP0010R5000JB14
QUANTITY
CP0010R5000JB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of CP0010R5000JB14
Internal Part NumberEIS-CP0010R5000JB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.5
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±600ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension1.875" L x 0.375" W (47.62mm x 9.52mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP0010R5000JB14
Related LinksCP0010R, CP0010R5000JB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CP0010R5000JB14 Details Description
Related parts for CP0010R5000JB14
CONN CHAMP 50 POS RCPT FLANG datasheet.pdf
IC FPGA 316 I/O 432MBGA datasheet.pdf
SIDAC SLIC UNI 160V 50A MS013 datasheet.pdf
RES SMD 2.43KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 1-INPUT 14SOIC datasheet.pdf
COVER SCREW STRAIGHT 10X10X36" datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 10A 100V MP8 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 6POS .100 JUMPER 1.75 INCH datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 620MA 180 MOHM datasheet.pdf