Cornell Dubilier Electronics MC18FD301J-T
MC18FD301J-T picture photo
Mfg. Part Number
MC18FD301J-T
Brief Description
CAP MICA 300PF 5% 500V 1812
Datasheet Download
MC18FD301J-T.pdf
Availability of MC18FD301J-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC18FD301J-T Order Process
Ship out your order
Specifications of MC18FD301J-T
Internal Part NumberEIS-MC18FD301J-T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance300pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC18FD301J-T
Related LinksMC18FD, MC18FD301J-T Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC18FD301J-T Details Description
Related parts for MC18FD301J-T
LABEL INK JET POLYEST.25 X 1.5" datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 2:4 16-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 3.6A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 24-TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM DO220AA datasheet.pdf
BLK CONN HDR POWER 5-ROW datasheet.pdf
IC PTIC HI TUNABLE 1.2PF 6QFN datasheet.pdf