Infineon Technologies IPB60R380P6ATMA1
IPB60R380P6ATMA1 picture photo
Mfg. Part Number
IPB60R380P6ATMA1
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V TO263-3
Datasheet Download
IPB60R380P6ATMA1.pdf
Availability of IPB60R380P6ATMA1
QUANTITY
IPB60R380P6ATMA1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IPB60R380P6ATMA1
Internal Part NumberEIS-IPB60R380P6ATMA1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSolutions for 3D Printers
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesCoolMOS™ P6
PackagingCut Tape (CT)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C10.6A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs380 mOhm @ 3.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 320µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs19nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds877pF @ 100V
Power - Max83W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackagePG-TO263
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPB60R380P6ATMA1
Related LinksIPB60R38, IPB60R380P6ATMA1 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPB60R380P6ATMA1 Details Description
Related parts for IPB60R380P6ATMA1
Crystal 20.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 100MA 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ2 PG16 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
LED CXA1512 8.9MM WHT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 20% 310VAC RADIAL datasheet.pdf