AVX Corporation CP0603A1890BWTR
CP0603A1890BWTR picture photo
Mfg. Part Number
CP0603A1890BWTR
Manufacturer
Product Category
RF Directional Coupler
Brief Description
DIRECTIONAL COUPLER 1890MHZ 0603
Datasheet Download
CP0603A1890BWTR.pdf
Availability of CP0603A1890BWTR
QUANTITY
CP0603A1890BWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of CP0603A1890BWTR
Internal Part NumberEIS-CP0603A1890BWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Directional Coupler
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Coupler TypeStandard
Frequency1.88GHz ~ 1.9GHz
Coupling Factor9 ± 1dB
ApplicationsPCS
Insertion Loss0.8dB
Power - Max3W
Isolation-23dB
Return Loss-21dB
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP0603A1890BWTR
Related LinksCP0603A, CP0603A1890BWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
CP0603A1890BWTR Details Description
Related parts for CP0603A1890BWTR
IC TXRX SLEW TIA/EIA-485 8-SOIC datasheet.pdf
CONN FFC VERT 40POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS 45DEG 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 300VWM 482VC SMBJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 26POS DR LOW P datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 1W DO213AB datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf