AVX Corporation CP0603B2442CWTR
CP0603B2442CWTR picture photo
Mfg. Part Number
CP0603B2442CWTR
Manufacturer
Product Category
RF Directional Coupler
Brief Description
DIRECTIONAL COUPLER 2442MHZ 0603
Datasheet Download
CP0603B2442CWTR.pdf
Availability of CP0603B2442CWTR
QUANTITY
CP0603B2442CWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of CP0603B2442CWTR
Internal Part NumberEIS-CP0603B2442CWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Directional Coupler
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Coupler TypeStandard
Frequency2.4GHz ~ 2.484GHz
Coupling Factor18 ± 1dB
ApplicationsWireless LAN
Insertion Loss0.35dB
Power - Max3W
Isolation-32dB
Return Loss-23dB
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP0603B2442CWTR
Related LinksCP0603B, CP0603B2442CWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
CP0603B2442CWTR Details Description
Related parts for CP0603B2442CWTR
IC DATASELCT/MUX 2-1 LINE 8DSBGA datasheet.pdf
IC TXRX RS485 SLEWRATE LTD 14DIP datasheet.pdf
IC DAC QUAD V-OUT12BIT 3V 20SSOP datasheet.pdf
CAP CER 110PF 50V 0606 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
SUPPORT DISC & BUSHING datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 100V 15A GBU datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MALE CONTACT 2AWG CRIMP datasheet.pdf