3M CP2-HAB095-GE1-KR
CP2-HAB095-GE1-KR picture photo
Mfg. Part Number
CP2-HAB095-GE1-KR
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Hard Metric, Standard
Brief Description
HEADER PRESS-FIT TYPE AB 95POS
Datasheet Download
CP2-HAB095-GE1-KR.pdf
Availability of CP2-HAB095-GE1-KR
QUANTITY
CP2-HAB095-GE1-KR Order Process
Ship out your order
Specifications of CP2-HAB095-GE1-KR
Internal Part NumberEIS-CP2-HAB095-GE1-KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package672
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Hard Metric, Standard
SeriesMetPak™ CP2
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleAB 19
Number of Positions95
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Connector UsageCompactPCI Hot Swap
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating-
Voltage Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesBoard Guide
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP2-HAB095-GE1-KR
Related LinksCP2-HAB0, CP2-HAB095-GE1-KR Datasheet, 3M Distributor
CP2-HAB095-GE1-KR Details Description
Related parts for CP2-HAB095-GE1-KR
VOLTMETER 0-200MVDC LED PANEL MT datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 154VWM 246VC DO201AE datasheet.pdf
KIT EVAL MODULE FOR CC2511 datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 10MHZ 8UDFN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher 700mA 8-SOP datasheet.pdf