3M CP2-SB095-1-KR
CP2-SB095-1-KR picture photo
Mfg. Part Number
CP2-SB095-1-KR
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Hard Metric, Standard
Brief Description
HEADER PRESS-FIT TYPE B 95POS
Datasheet Download
CP2-SB095-1-KR.pdf
Availability of CP2-SB095-1-KR
QUANTITY
CP2-SB095-1-KR Order Process
Ship out your order
Specifications of CP2-SB095-1-KR
Internal Part NumberEIS-CP2-SB095-1-KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package504
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Hard Metric, Standard
SeriesMetPak™ CP2
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleB 19
Number of Positions95
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationPress-Fit
Connector UsageCompactPCI
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating-
Voltage Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP2-SB095-1-KR
Related LinksCP2-SB0, CP2-SB095-1-KR Datasheet, 3M Distributor
CP2-SB095-1-KR Details Description
Related parts for CP2-SB095-1-KR
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
NYLON CORD CLIP 6/6 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 9V OUT datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES GLLTOP datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 10K OHM 175W datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CURRENT RELAY 0.1 TO 8 A datasheet.pdf