Silicon Labs CP2101-GMR
CP2101-GMR picture photo
Mfg. Part Number
CP2101-GMR
Manufacturer
Product Category
Interface - Controllers
Brief Description
IC CTRLR BRIDGE USB-UART 28MLP
Datasheet Download
CP2101-GMR.pdf
Availability of CP2101-GMR
QUANTITY
CP2101-GMR Order Process
Ship out your order
Specifications of CP2101-GMR
Internal Part NumberEIS-CP2101-GMR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCP21xx USB Bridge
Standard Package1,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Controllers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ProtocolUSB
FunctionBridge, USB to UART
InterfaceUART
StandardsUSB 2.0
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Current - Supply22mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP2101-GMR
Related LinksCP210, CP2101-GMR Datasheet, Silicon Labs Distributor
CP2101-GMR Details Description
Related parts for CP2101-GMR
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC 3V 10BASE-T/AUI TXCVR 44-PLCC datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 75V 250MA SOT363 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TACTILE RECT DUSTY BLUE datasheet.pdf
TVS DIODE 45.4VWM 80.5VC DO204AC datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES 768 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf