Intersil CP82C54-10Z
CP82C54-10Z picture photo
Mfg. Part Number
CP82C54-10Z
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Programmable Timers and Oscillators
Brief Description
IC OSC PROG TIMER 10MHZ 24DIP
Datasheet Download
CP82C54-10Z.pdf
Availability of CP82C54-10Z
QUANTITY
CP82C54-10Z Order Process
Ship out your order
Specifications of CP82C54-10Z
Internal Part NumberEIS-CP82C54-10Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Programmable Timers and Oscillators
Series-
PackagingTube
TypeProgrammable Timer
Count-
Frequency10MHz
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Supply10mA
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case24-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package24-PDIP
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CP82C54-10Z
Related LinksCP82C, CP82C54-10Z Datasheet, Intersil Distributor
CP82C54-10Z Details Description
Related parts for CP82C54-10Z
CAP CER 0.22UF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 167MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 9POS SZ13 STD datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf