Bel Fuse Inc. CPA250-4530G
CPA250-4530G picture photo
Mfg. Part Number
CPA250-4530G
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CNVRTR 5V 3.3V +/-12V 250W
Datasheet Download
CPA250-4530G.pdf
Availability of CPA250-4530G
QUANTITY
CPA250-4530G Order Process
Ship out your order
Specifications of CPA250-4530G
Internal Part NumberEIS-CPA250-4530G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMelcher CPA
TypeEnclosed
Number of Outputs4
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 23.3V
Voltage - Output 312V
Voltage - Output 4-12V
Current - Output (Max)40A, 40A, 5.5A, 2A
Power (Watts)250W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Efficiency82%
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
FeaturesDC Input Capable, Hot Swappable, Load Sharing, PFC, Remote Sense
Mounting TypeCompact PCI®
Size / Dimension6.40" L x 5.07" W x 1.60" H (162.5mm x 128.7mm x 40.6mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalscCSAus, CE, cULus, TUV
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CPA250-4530G
Related LinksCPA250, CPA250-4530G Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
CPA250-4530G Details Description
Related parts for CPA250-4530G
RES SMD 604 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
FERRITE 6A 119 OHMS SMD datasheet.pdf
CAP CER 62PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V Y5V 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.13A 235 MOHM datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIFFUSE FIBER FOR SEMI-CON datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 56POS datasheet.pdf