Cornell Dubilier Electronics MLP131M400EK0C
MLP131M400EK0C picture photo
Mfg. Part Number
MLP131M400EK0C
Brief Description
CAP ALUM 130UF 20% 400V FLATPACK
Datasheet Download
MLP131M400EK0C.pdf
Availability of MLP131M400EK0C
QUANTITY
MLP131M400EK0C Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP131M400EK0C
Internal Part NumberEIS-MLP131M400EK0C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
PCN Design/SpecificationMLP Flapjack Series 01/Dec/2015
Standard Package10
PackagingBulk
Capacitance130µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.32 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFlatPack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP131M400EK0C
Related LinksMLP131M, MLP131M400EK0C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP131M400EK0C Details Description
Related parts for MLP131M400EK0C
MOSFET N-CH 30V 35A D-PAK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFF 5MM RND T/H datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.5W 05VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
PWRBLADE VERT REC datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 440MA 720 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 150PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 5% 630VDC datasheet.pdf