Bel Fuse Inc. CPA500-4530
CPA500-4530 picture photo
Mfg. Part Number
CPA500-4530
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CNVRTR 5V 3.3V +/-12V 500W
Datasheet Download
CPA500-4530.pdf
Availability of CPA500-4530
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CPA500-4530 Order Process
Ship out your order
Specifications of CPA500-4530
Internal Part NumberEIS-CPA500-4530
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 24/Oct/2014
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMelcher CPA
TypeEnclosed
Number of Outputs4
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 23.3V
Voltage - Output 312V
Voltage - Output 4-12V
Current - Output (Max)50A, 60A, 12A, 4A
Power (Watts)500W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Efficiency84%
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
FeaturesDC Input Capable, Hot Swappable, Load Sharing, PFC, Remote Sense
Mounting TypeCompact PCI®
Size / Dimension6.67" L x 1.59" W x 10.31" H (169.5mm x 40.3mm x 261.9mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalscCSAus, CE, cULus, TUV
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CPA500-4530
Related LinksCPA50, CPA500-4530 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
CPA500-4530 Details Description
Related parts for CPA500-4530
CONVERTER DC/DC 12V 120W OUT T/H datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
HEAT SHRINK BLK 1/16" X 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN FFC VERT 15POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
SLDSW 5A NONE XPLSNPRUF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 4V T/H datasheet.pdf