Bel Fuse Inc. CPA550-4530G
CPA550-4530G picture photo
Mfg. Part Number
CPA550-4530G
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CNVRTR 5V 3.3V +/-12V 550W
Datasheet Download
CPA550-4530G.pdf
Availability of CPA550-4530G
QUANTITY
CPA550-4530G Order Process
Ship out your order
Specifications of CPA550-4530G
Internal Part NumberEIS-CPA550-4530G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMelcher CPA
TypeEnclosed
Number of Outputs4
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 23.3V
Voltage - Output 312V
Voltage - Output 4-12V
Current - Output (Max)50A, 60A, 12A, 4A
Power (Watts)550W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Efficiency84%
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
FeaturesDC Input Capable, Hot Swappable, Load Sharing, PFC, Remote Sense
Mounting TypeCompact PCI®
Size / Dimension6.67" L x 1.59" W x 10.31" H (169.5mm x 40.3mm x 261.9mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalscCSAus, CE, cULus, TUV
Power (Watts) - Max550W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CPA550-4530G
Related LinksCPA550, CPA550-4530G Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
CPA550-4530G Details Description
Related parts for CPA550-4530G
RES 34 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MCU 8BIT 1KB FLASH 128KB 8-DFN datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 10POS datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 6A 120V datasheet.pdf
2MM RIBBON CABLE SOCKET 20 POS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS IN-LINE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
OSC MEMS 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf