Taiyo Yuden NRS4018T100MDGJV
NRS4018T100MDGJV picture photo
Mfg. Part Number
NRS4018T100MDGJV
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 1.2A 180 MOHM SMD
Datasheet Download
NRS4018T100MDGJV.pdf
Availability of NRS4018T100MDGJV
QUANTITY
NRS4018T100MDGJV Order Process
Ship out your order
Specifications of NRS4018T100MDGJV
Internal Part NumberEIS-NRS4018T100MDGJV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductNR Series Inductors
Standard Package3,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, NRS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating1.2A
Current - Saturation1.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)180 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant25MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
Supplier Device Package4040
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NRS4018T100MDGJV
Related LinksNRS4018T, NRS4018T100MDGJV Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NRS4018T100MDGJV Details Description
Related parts for NRS4018T100MDGJV
DEV KIT FOR C8051F005/F006/F007 datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC DUPLEX 10' datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 Y/G,Y/G,Y/G,Y/G datasheet.pdf
CAP CER 7.2PF 50V R2H 0603 datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 20A 125V datasheet.pdf
MICRO 37C P 6" WHT JACKP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf