Panasonic Electronic Components ECW-FD2W475K
ECW-FD2W475K picture photo
Mfg. Part Number
ECW-FD2W475K
Brief Description
CAP FILM 4.7UF 10% 450VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-FD2W475K.pdf
Availability of ECW-FD2W475K
QUANTITY
ECW-FD2W475K Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-FD2W475K
Internal Part NumberEIS-ECW-FD2W475K
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.996" L x 0.386" W (25.30mm x 11.70mm)
Height - Seated (Max)0.646" (16.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-FD2W475K
Related LinksECW-FD, ECW-FD2W475K Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-FD2W475K Details Description
Related parts for ECW-FD2W475K
RES 7.5K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 28POS SNGL TIN datasheet.pdf
CONN SOCKET 2-FB 60POS 5ROW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
ADAPTER FLASH MEM DIP48/BGA48 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 24V datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 1CH 1MSPS 16-MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 14POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 125°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf