Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251DBAW3C-L56
FDD1-17251DBAW3C-L56 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251DBAW3C-L56
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251DBAW3C-L56.pdf
Availability of FDD1-17251DBAW3C-L56
QUANTITY
FDD1-17251DBAW3C-L56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251DBAW3C-L56
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251DBAW3C-L56
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow220.0 CFM (6.23m³/min)
Static Pressure0.571 in H2O (142.2 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAlarm, Speed Sensor (Tach)
Noise52 dB(A)
Power (Watts)15.6W
RPM2800 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating0.650A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251DBAW3C-L56
Related LinksFDD1-17251, FDD1-17251DBAW3C-L56 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251DBAW3C-L56 Details Description
Related parts for FDD1-17251DBAW3C-L56
LENS FOR T1 CLEAR ROUND datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 4POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ACT LOW SOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
093 WAFERCON PCB CONN MIXTERM datasheet.pdf
CAP CER 1PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 220 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS CABLE SKT datasheet.pdf
CERAMIC FILTER datasheet.pdf
PRECISION 4.096 VOLT LOW KNEE CURRENT VOLTAGE REFERENCE IC datasheet.pdf
16 V Rail-to-Rail Operational Amplifiers IC datasheet.pdf