IXYS Integrated Circuits Division CPC1004N
CPC1004N picture photo
Mfg. Part Number
CPC1004N
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY OPTOMOS SP-NO 300MA 4-SOP
Datasheet Download
CPC1004N.pdf
Availability of CPC1004N
QUANTITY
CPC1004N Order Process
Ship out your order
Specifications of CPC1004N
Internal Part NumberEIS-CPC1004N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationLaser Marking Update 30/Mar/2015
Standard Package100
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesCPC, OptoMOS®
PackagingTube
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeDC
On-State Resistance4 Ohm
Load Current300mA
Voltage - Input1.2VDC
Voltage - Load0 ~ 100 V
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Package / Case4-SOP (0.150", 3.81mm)
Supplier Device Package4-SOP
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CPC1004N
Related LinksCPC1, CPC1004N Datasheet, IXYS Integrated Circuits Division Distributor
CPC1004N Details Description
Related parts for CPC1004N
TRANS 2NPN 50V 0.05A MINI5 datasheet.pdf
LABEL INK JET CLOTH .25 X 1.5" datasheet.pdf
CONN TERM GND HEX 150MM WM GNYW datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 80POS VERT IN-LINE datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
REAR COVER datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" DL GOLD datasheet.pdf