IXYS Integrated Circuits Division CPC5001GS
CPC5001GS picture photo
Mfg. Part Number
CPC5001GS
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Logic Output
Brief Description
OPTOISO 3.75KV 2CH OPEN DRAIN
Datasheet Download
CPC5001GS.pdf
Availability of CPC5001GS
QUANTITY
CPC5001GS Order Process
Ship out your order
Specifications of CPC5001GS
Internal Part NumberEIS-CPC5001GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Logic Output
Series-
PackagingBulk
Number of Channels2
Inputs - Side 1/Side 21/1
Voltage - Isolation3750Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min)5kV/µs, 7kV/µs
Input TypeLogic
Output TypeOpen Drain
Current - Output / Channel-
Data Rate5MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)250ns, 100ns
Rise / Fall Time (Typ)-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)-
Current - DC Forward (If) (Max)-
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CPC5001GS
Related LinksCPC5, CPC5001GS Datasheet, IXYS Integrated Circuits Division Distributor
CPC5001GS Details Description
Related parts for CPC5001GS
IC MULTIPLEXER QUAD 2INP 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC BUFF/DVR 8BIT LOW V 20TSSOP datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 200POS SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A TO263-5 datasheet.pdf
RES SMD 511K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TOUCH SENSOR 1KEY SOT23-6 datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP UP/OFF/DOWN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
HEADER SNGL INLINE SOLDRTL 18POS datasheet.pdf
FIXED IND 0.3NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf