Amphenol Aerospace Operations D38999/26WH21PN
D38999/26WH21PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WH21PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WH21PN.pdf
Availability of D38999/26WH21PN
QUANTITY
D38999/26WH21PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WH21PN
Internal Part NumberEIS-D38999/26WH21PN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WH21PN
Related LinksD38999/, D38999/26WH21PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WH21PN Details Description
Related parts for D38999/26WH21PN
IC TXRX RS485 3.3V ULT LP 8SOIC datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 8K 8DIP datasheet.pdf
HEATSHRNK POLY 3/16" BLK 4' datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR CS5361 STEREO ADC datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RF EVAL FOR SKY13381-374LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
FERRITE CORE P 25NH K1 datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.2GHZ 780FCBGA datasheet.pdf
INDICATOR 12V 16MM RED BRAKE TST datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 2304 CLBs, 9000 Gates, 111MHz, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf