TE Connectivity AMP Connectors CPF0201D255RE1
CPF0201D255RE1 picture photo
Mfg. Part Number
CPF0201D255RE1
Brief Description
RES SMD 255 OHM 0.5% 1/32W 0201
Datasheet Download
CPF0201D255RE1.pdf
Availability of CPF0201D255RE1
QUANTITY
CPF0201D255RE1 Order Process
Ship out your order
Specifications of CPF0201D255RE1
Internal Part NumberEIS-CPF0201D255RE1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.03W, 1/32W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.023" L x 0.011" W (0.58mm x 0.29mm)
Height0.011" (0.28mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CPF0201D255RE1
Related LinksCPF0201, CPF0201D255RE1 Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
CPF0201D255RE1 Details Description
Related parts for CPF0201D255RE1
FIXED IND 56NH 470MA 330 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1M OHM 8SIP datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0036UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf