Cardinal Components CPPC7L-A7B6-66.666TS
CPPC7L-A7B6-66.666TS picture photo
Mfg. Part Number
CPPC7L-A7B6-66.666TS
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 66.666MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
CPPC7L-A7B6-66.666TS.pdf
Availability of CPPC7L-A7B6-66.666TS
QUANTITY
CPPC7L-A7B6-66.666TS Order Process
Ship out your order
Specifications of CPPC7L-A7B6-66.666TS
Internal Part NumberEIS-CPPC7L-A7B6-66.666TS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesFIPO™ CPP
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency66.666MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)25mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.067" (1.70mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)50µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CPPC7L-A7B6-66.666TS
Related LinksCPPC7L-A7B, CPPC7L-A7B6-66.666TS Datasheet, Cardinal Components Distributor
CPPC7L-A7B6-66.666TS Details Description
Related parts for CPPC7L-A7B6-66.666TS
IC REG BUCK SEPIC 5V 1.5A 8DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 10POS .156 GREEN datasheet.pdf
CARD EDGE 70POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 1.8 OHM 5% AXL datasheet.pdf
TRANSFER TAPE CLEAR 3/4" X 180' datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf