Amphenol Industrial 97-3106A-18-10S
97-3106A-18-10S picture photo
Mfg. Part Number
97-3106A-18-10S
Brief Description
CONN PLUG 4POS W/SOCKETS
Datasheet Download
97-3106A-18-10S.pdf
Availability of 97-3106A-18-10S
QUANTITY
97-3106A-18-10S Order Process
Ship out your order
Specifications of 97-3106A-18-10S
Internal Part NumberEIS-97-3106A-18-10S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules97 Series MIL-5015 Connectors
Featured Product97 Series Connectors
FamilyCircular Connectors
Series97
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert18-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)97-3106A-18-10S
Related Links97-3106, 97-3106A-18-10S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
97-3106A-18-10S Details Description
Related parts for 97-3106A-18-10S
RES SMD 18K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP 12POS 6A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 10POS R/A 5MM datasheet.pdf
CRIMP FERRULE FOR FFS.3K. datasheet.pdf
CONN HEADER 33POS .100 L.210 datasheet.pdf
RT 12MS TIP POINTED 25DEG BENT 0 datasheet.pdf
LUG ALUMINUM 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE SKT datasheet.pdf
THERMOSTAT 100 DEG NC TO-220 datasheet.pdf
47UF 200V 12,5X20 datasheet.pdf