Cardinal Components CPPC7LZ-A5BP-66.0TS
CPPC7LZ-A5BP-66.0TS picture photo
Mfg. Part Number
CPPC7LZ-A5BP-66.0TS
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 66.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
CPPC7LZ-A5BP-66.0TS.pdf
Availability of CPPC7LZ-A5BP-66.0TS
QUANTITY
CPPC7LZ-A5BP-66.0TS Order Process
Ship out your order
Specifications of CPPC7LZ-A5BP-66.0TS
Internal Part NumberEIS-CPPC7LZ-A5BP-66.0TS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesFIPO™ CPP
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency66MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)25mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.067" (1.70mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)50µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CPPC7LZ-A5BP-66.0TS
Related LinksCPPC7LZ-A, CPPC7LZ-A5BP-66.0TS Datasheet, Cardinal Components Distributor
CPPC7LZ-A5BP-66.0TS Details Description
Related parts for CPPC7LZ-A5BP-66.0TS
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC PSRAM 16MBIT 70NS 48VFBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
IC DRIVER 5V 64-LQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 28.8VC PLAD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 8OUT PCIE 48QFN datasheet.pdf
RES 240 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf