Cardinal Components CPPLC4-HT56P
CPPLC4-HT56P picture photo
Mfg. Part Number
CPPLC4-HT56P
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC 5.0V PROG CMOS PWRDN 100PPM
Datasheet Download
CPPLC4-HT56P.pdf
Availability of CPPLC4-HT56P
QUANTITY
CPPLC4-HT56P Order Process
Ship out your order
Specifications of CPPLC4-HT56P
Internal Part NumberEIS-CPPLC4-HT56P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesFIPO™ CPPL
PackagingTube
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 133MHz
FunctionStandby
OutputCMOS
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)45mA
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
Height0.220" (5.60mm)
Size / Dimension0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)50µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CPPLC4-HT56P
Related LinksCPPLC4, CPPLC4-HT56P Datasheet, Cardinal Components Distributor
CPPLC4-HT56P Details Description
Related parts for CPPLC4-HT56P
FIXED IND 120NH 1.06A 100 MOHM datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 1KX9 15NS 128QFP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL WK datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 20V USQ datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Screw datasheet.pdf
VERT FIRE BARRIER WRAP KIT datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X15MM 24VDC datasheet.pdf