Cardinal Components CPPLC4T-A7BR-10.6656TS
CPPLC4T-A7BR-10.6656TS picture photo
Mfg. Part Number
CPPLC4T-A7BR-10.6656TS
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 10.6656MHZ CMOS PC PIN
Datasheet Download
CPPLC4T-A7BR-10.6656TS.pdf
Availability of CPPLC4T-A7BR-10.6656TS
QUANTITY
CPPLC4T-A7BR-10.6656TS Order Process
Ship out your order
Specifications of CPPLC4T-A7BR-10.6656TS
Internal Part NumberEIS-CPPLC4T-A7BR-10.6656TS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesFIPO™ CPPL
PackagingTube
TypeXO (Standard)
Frequency10.6656MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)45mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Height0.220" (5.60mm)
Package / Case8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CPPLC4T-A7BR-10.6656TS
Related LinksCPPLC4T-A7B, CPPLC4T-A7BR-10.6656TS Datasheet, Cardinal Components Distributor
CPPLC4T-A7BR-10.6656TS Details Description
Related parts for CPPLC4T-A7BR-10.6656TS
TRANS PNP 45V 0.1A SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 6.3V X6S 0402 datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 15VOUT 50W datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ4 M20 datasheet.pdf
AC MOTORIZED IMPELLER datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf