Cardinal Components CPPT7LZ-A5BR-49.7664TS
CPPT7LZ-A5BR-49.7664TS picture photo
Mfg. Part Number
CPPT7LZ-A5BR-49.7664TS
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 49.7664MHZ TTL SMD
Datasheet Download
CPPT7LZ-A5BR-49.7664TS.pdf
Availability of CPPT7LZ-A5BR-49.7664TS
QUANTITY
CPPT7LZ-A5BR-49.7664TS Order Process
Ship out your order
Specifications of CPPT7LZ-A5BR-49.7664TS
Internal Part NumberEIS-CPPT7LZ-A5BR-49.7664TS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesFIPO™ CPP
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency49.7664MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputTTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)25mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.067" (1.70mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)50µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CPPT7LZ-A5BR-49.7664TS
Related LinksCPPT7LZ-A5B, CPPT7LZ-A5BR-49.7664TS Datasheet, Cardinal Components Distributor
CPPT7LZ-A5BR-49.7664TS Details Description
Related parts for CPPT7LZ-A5BR-49.7664TS
RES SMD 2.37 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 8.87 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 3.15V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf