Essentra Components (formerly Richco, Inc.) CPST-10-01
CPST-10-01 picture photo
Mfg. Part Number
CPST-10-01
Manufacturer
Product Category
Board Supports
Brief Description
PUSH SPACER CUP-TEARDROP 5/8"
Datasheet Download
CPST-10-01.pdf
Availability of CPST-10-01
QUANTITY
CPST-10-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CPST-10-01
Internal Part NumberEIS-CPST-10-01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Supports
SeriesCPST
Holding TypeResting Mount
Mounting TypeSnap Lock
Between Board Height0.625" (15.88mm) 5/8"
Length - Overall0.768" (19.50mm)
Support Hole Diameter-
Support Panel Thickness-
Mounting Hole Diameter0.100" (2.54mm)
Mounting Panel Thickness0.062" (1.57mm) 1/16"
Features-
MaterialNylon
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CPST-10-01
Related LinksCPST-, CPST-10-01 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
CPST-10-01 Details Description
Related parts for CPST-10-01
CLAMP HVY DUTY 0.62" #10SCR WHT datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3.5A 10DFN datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
RES 3.16 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" A195 SMAM datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 1.2A Lighting 8-SOP-EP datasheet.pdf