Microsemi Power Products CPT30050
CPT30050 picture photo
Mfg. Part Number
CPT30050
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 50V 150A 2TOWER
Datasheet Download
CPT30050.pdf
Availability of CPT30050
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CPT30050 Order Process
Ship out your order
Specifications of CPT30050
Internal Part NumberEIS-CPT30050
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Oct/2014
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If760mV @ 200A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr4mA @ 50V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseMD3CC
Supplier Device PackageTwin Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CPT30050
Related LinksCPT3, CPT30050 Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
CPT30050 Details Description
Related parts for CPT30050
FIXED IND 8.2MH 340MA 3.5 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
XFRMR 5V 13.5W 127UH POE EP13 datasheet.pdf
I/O MODULE 2 ANALOG 1 ANALOG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 9.7A 5X6 PQFN datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 430MA 680 MOHM datasheet.pdf
TRANSFORMER CURRENT 50.0 AMP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 8SOIC datasheet.pdf