Honeywell Sensing and Productivity Solutions CPXL10DF
CPXL10DF picture photo
Mfg. Part Number
CPXL10DF
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRESS DIFF 10" H2O 4SIP
Datasheet Download
CPXL10DF.pdf
Availability of CPXL10DF
QUANTITY
CPXL10DF Order Process
Ship out your order
Specifications of CPXL10DF
Internal Part NumberEIS-CPXL10DF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesCPXL
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure0.36 PSI (2.49 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 78.5 mV (5V)
Accuracy±2%
Voltage - Supply3 V ~ 12 V
Port SizeMale - 0.16" (4.06mm) Tube, Dual
Port StyleBarbed
Features-
Termination StylePCB
Maximum Pressure3 PSI (20.68 kPa)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case4-SIP Module
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CPXL10DF
Related LinksCPXL, CPXL10DF Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
CPXL10DF Details Description
Related parts for CPXL10DF
IC DUAL LVDS LINE DRIVER 8-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
RES 361 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf