Bourns Inc. CR0201-FW-2002GLF
CR0201-FW-2002GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0201-FW-2002GLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
CR0201-FW-2002GLF.pdf
Availability of CR0201-FW-2002GLF
QUANTITY
CR0201-FW-2002GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0201-FW-2002GLF
Internal Part NumberEIS-CR0201-FW-2002GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0201
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0201-FW-2002GLF
Related LinksCR0201-F, CR0201-FW-2002GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0201-FW-2002GLF Details Description
Related parts for CR0201-FW-2002GLF
IC OPAMP GP 1.2MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
INTERFACE CONVERTER DIN RAIL datasheet.pdf
FIXED IND 830UH 36A 2.3 MOHM TH datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
ANTENNA CHIP DIELECTRIC 2710MHZ datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf