Bourns Inc. CR0201-FW-4991GLF
CR0201-FW-4991GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0201-FW-4991GLF
Brief Description
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
CR0201-FW-4991GLF.pdf
Availability of CR0201-FW-4991GLF
QUANTITY
CR0201-FW-4991GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0201-FW-4991GLF
Internal Part NumberEIS-CR0201-FW-4991GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0201-FW-4991GLF
Related LinksCR0201-F, CR0201-FW-4991GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0201-FW-4991GLF Details Description
Related parts for CR0201-FW-4991GLF
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SC70-3 datasheet.pdf
RES 3.57 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
762 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
OSC MEMS 86.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf