Bourns Inc. CR0201-JW-102GLF
CR0201-JW-102GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0201-JW-102GLF
Brief Description
RES SMD 1K OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
CR0201-JW-102GLF.pdf
Availability of CR0201-JW-102GLF
QUANTITY
CR0201-JW-102GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0201-JW-102GLF
Internal Part NumberEIS-CR0201-JW-102GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0201-JW-102GLF
Related LinksCR0201-J, CR0201-JW-102GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0201-JW-102GLF Details Description
Related parts for CR0201-JW-102GLF
IC HEX SERIAL D/A CONV 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC COIL DRIVER PAR 10POWERSO datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 35A 395V datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR OPTO TRANS 3.81MM REFL datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
SNSW 0.1A SLDR PLAN 79253327 datasheet.pdf
FERRITE CORE RM 1.8UH N48 datasheet.pdf