Bourns Inc. CR0402-FX-1000GLF
CR0402-FX-1000GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-1000GLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-1000GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-1000GLF
QUANTITY
CR0402-FX-1000GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-1000GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-1000GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0402-LF Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0402
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-1000GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-1000GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-1000GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-1000GLF
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8SOIC datasheet.pdf
IC RS-232 DRIVER/REC 20-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 36A PLUS220 datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR50H/AE50G/HKR50H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V NP0 1812 datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 32pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FF SAFETY SW AND ACTUATOR RED datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 8A datasheet.pdf