Bourns Inc. CR0402-FX-1002GLF
CR0402-FX-1002GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-1002GLF
Brief Description
RES SMD 10K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-1002GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-1002GLF
QUANTITY
CR0402-FX-1002GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-1002GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-1002GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0402-LF Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesCR0402
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)