Bourns Inc. CR0402-FX-1020GLF
CR0402-FX-1020GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-1020GLF
Brief Description
RES SMD 102 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-1020GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-1020GLF
QUANTITY
CR0402-FX-1020GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-1020GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-1020GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
SeriesCR0402
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-1020GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-1020GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-1020GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-1020GLF
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DIFF LINE DVR/RCVR PR 16-VQFN datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 1.8A UFM datasheet.pdf
GEN GRND FAULT RELAY 120V SUP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 200 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 698 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf