Bourns Inc. CR0402-FX-1050GLF
CR0402-FX-1050GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-1050GLF
Brief Description
RES SMD 105 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-1050GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-1050GLF
QUANTITY
CR0402-FX-1050GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-1050GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-1050GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0402-LF Material Declaration
Standard Package10,000
SeriesCR0402
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)105
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-1050GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-1050GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-1050GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-1050GLF
PRESS BLOCK datasheet.pdf
KEYPAD 4 KEY MEMBRANE SW BLACK datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.5MM datasheet.pdf