Stackpole Electronics Inc. RMCF2512FT6R04
RMCF2512FT6R04 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2512FT6R04
Brief Description
RES SMD 6.04 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
RMCF2512FT6R04.pdf
Availability of RMCF2512FT6R04
QUANTITY
RMCF2512FT6R04 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2512FT6R04
Internal Part NumberEIS-RMCF2512FT6R04
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2512FT6R04
Related LinksRMCF251, RMCF2512FT6R04 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2512FT6R04 Details Description
Related parts for RMCF2512FT6R04
SWITCH TACT SPST-NO 0.05A 100V datasheet.pdf
IC FPGA 376 I/O 484FBGA datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 8-DIP datasheet.pdf
PHOTORELAY MOSFET 40V 4SOP datasheet.pdf
IC MPU INTERPRISE 266MHZ 256BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 250V SCREW datasheet.pdf
RES CHAS MNT 47 OHM 1% 5W datasheet.pdf
POT 200 OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
POT 200K OHM 1/5W CARBON LINEAR datasheet.pdf